X

Tražite doktora?

X

Prijava

Krivi podaci!
Nemate račun? Registrirajte se

26.10.2018.

Akne - zašto se pojavljuju i kako se mogu izliječiti?


Akne se razvijaju na površini kože u osoba kod kojih dolazi do blokade sitnih žlijezda koje se nalaze ispod površine kože. Akne na čelu mogu upućivati na poteškoće s probavnim traktom, jetrom i tankim crijevom stoga biste trebali pripaziti na namirnice koje unosite u svoj organizam dok akne na bradi upućuju na hormonalne probleme, te bi bilo dobro da posjetite ginekologa kako biste se posavjetovali o daljnjim koracima koje trebate poduzeti. Akne također mogu nastati kao posljedica stresa i loše higijene jer većina ljudi prljavim rukama dodiruje lice, te tako prenosi brojne bakterije na površinu kože lica. Akne ne stvaraju ozbiljne zdravstvene rizike, iako može doći do ozbiljnijih i bolnih upala, no estetski su nepoželjne i mogu ostaviti brojne ožiljke iza sebe.

Što sve može uzrokovati akne?

Akne se često pojavljuju u razdoblju puberteta kada se u organizmu događaju brojne hormonalne promjene, te se najčešće pojavljuju na čelu ili na području oko brade. Povećano stvaranje androgena i kod mladića i kod djevojaka u pubertetu uzrokuje povećanu proizvodnju sebuma, masne tvari koju izlučuju žlijezde lojnice, koja premašuje potrebe kože te masti kosu i kožu. Tada koža postaje masna, a na licu se pojavljuju otvoreni i zatvoreni komedoni ili miteseri, a često i na vratu, ramenima, prsima i leđima. Kada se te prevelike količine sebuma ne mogu izlučiti zbog toga što ih blokiraju mrtve stanice kože, dolazi do upale i na površini kože se pojavljuju bubuljice. Tada mladi prolaze kroz teško razdoblje jer su akne estetski nepoželjne, tako da se djeca u tim godinama mogu izrugivati nekome na temelju fizičkog izgleda. Stoga je neophodno ohrabrivati djecu kako biste skupa s njima gradili njihovo samopouzdanje. Bitno je pripremiti ih na samo razdoblje puberteta i na sve promjene s kojima će se susresti, kako bi oni što lakše to sve podnijeli.
Izvor fotografije: Peter DeVito Photography

 
Postoje određeni čimbenici koji mogu potaknuti rad žlijezda lojnica koje tako proizvode veće količine sebuma koji povećava vjerojatnost izbijanja prištića, a to su:

Hormonalne promjene

S obzirom na činjenicu da se razine hormona znatno oslobađaju tijekom puberteta, akne su osobito česte upravo u tom razdoblju. U razdoblju puberteta također se javljaju i promjene kao što je pojačana dlakavost, učestalija je pojava znojenja, te se kosa brže masti. Sve to može znatno poljuljati samopouzdanje vašeg djeteta, naročito ukoliko se radi o djevojčicama. U tim godinama se mladi imaju potrebu međusobno zadirkivati i upravo zato je vrlo bitno na vrijeme upozoriti svoje dijete, kako ono ne bi trpilo uvrede i šale na temelju fizičkog izgleda. Svi prolazimo kroz tu fazu života i sasvim je normalno da se akne pojave, uz hormonalne promjene, te uz određenu razinu stresa kroz koju prolazimo. Bitno je djeci istaknuti koliko je važno održavati dnevnu njegu lica, te često prati ruke i ne dirati lice prljavim rukama.

Stres

Također postoji povezanost između stresa i povećanog pojavljivanja akni na licu, iako razlozi nisu konkretno utvrđeni. Osoba će vjerojatno imati više prištića na licu u stresnim razdobljima nego u mirnijim trenucima života. To je isto povezano s različitim hormonima unutar organizma.

Lijekovi

Neke vrste lijekova, kao što su steroidi, antikonvulzivi (antiepileptici), barbiturati (depresivi središnjeg živčanog sustava) ili litij, mogu uzrokovati akne kao jednu od nuspojava.

Higijena

Neredovito pranje lica i kose može dovesti do masnih naslaga na čelu i raznih blokada koje sprječavaju izlučivanje sebuma što uzrokuje akne. Stoga je bitno navesti vašu djecu da svakog jutra i navečer prije spavanja umiju svoje lice kako bi ga očistili. Bilo bi dobro povremeno napraviti piling kako bi se maknuo sloj mrtvih stanica kože koje blokiraju sebum.

Iritacija kože

Redovito nanošenje šminke na čelo ili nošenje brojnih modnih dodataka, kao što su kape i šeširi, ili često dodirivanje čela mogu uzrokovati izbijanje prištića na površini kože. Bilo bi idealno kada bi mladi, što je manje moguće, dodirivale površinu čela ili se barem potrudite napominjati im važnost pranja ruku kako ne bi prenosili bakterije na lice.

Liječenje akni i kućni pripravci

Ovisno o ozbiljnosti simptoma, postoje četiri stupnja akni, te se prema tim stupnjevima određuje prigodna terapija.Ukoliko su upalni procesi toliko snažni da osobu boli svaka akna, što posljedično dovodi do boli na području cijelog lica, dermatolog će pacijentu propisati antibiotik koji će primiriti upalne procese. No, uz to će osoba trebati primjenjivati i određene kreme koje će liječiti vanjski dio kože, a takve kreme uvijek sadrže sastojke kao što su benzoil peroksid koji se probija u pore i ubija bakteriju koja uzrokuje akne, onemogućavajući upalu, salicilna kiselina koja prodire duboko u pore, reducira lučenje sebuma i pomaže koži da se pročisti duboko u dermisu i resorcinol koji je visoko učinkovit u vidljivom smanjenju hiperpigmentacije. U situacijama u kojima su akne uzrokovali hormonalni poremećaji, dermatolog će pacijenticu poslati kod ginekologa koji će provjeriti razine hormona, te propisati terapiju. 

Uz lijekove možete koristiti i brojne kućne pripravke koji mogu poboljšati kvalitetu vaše kože, te mogu koristiti za prirodni piling kojim možete uklanjati mrtve stanice kože. Primjerice, primjena toplih obloga može pomoći pri uklanjanju viška sebuma na području čela, tako da može potaknuti i ubrzati oporavak vaše kože. Od velike pomoći vam mogu biti i pripravci kao što je aloe vera, koja ima relaksirajući efekt na vašu kožu, jabučni ocat koji možete pomiješati s vodom te nanositi na čelo. Sličnu funkciju ima i limun, koji možete direktno nanositi na čelo kako biste spriječili razvoj akni. Ovi pripravci se koriste kod blažih slučajeva, jer bi veoma bolno bilo nanositi ocat ili limun na otvorene rane.
Izvor fotografije: Gardenista
 

Podijeli:

Pogledaj i preostale tekstove

Ostavite komentar

Hvala na komntaru! Isti će se prikazat nakon kontrole.
Dogodila se greška, molimo pokušajte ponovo!

Komentari

Budite prvi koji će komentirati...

Halo doktore © 2018 sva prava pridržana
PRETRAŽI HALO-DOKTORE
Mjesto:
Slobodna pretraga:
Djelatnost: