X

Tražite doktora?

X

Prijava

Krivi podaci!
Nemate račun? Registrirajte se

26.3.2021.

Dr. Marffy: mislite na svoje zdravlje i ne zanemarujte svoje tegobe!


Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i onkologiju dr. Laušin osnovana je 1994. godine kada je dr. Mirjana Laušin, specijalist ginekologije i porodništva, nakon 16 godina rada u KBC-u Osijek otvorila privatnu ordinaciju koja je ujedno bila i prva Privatna ginekološka ordinacija na području Osijeka i Osječko-baranjske županije. Kontinuiranim stručnim usavršavanjem, širenjem stručnog tima te opremanjem ordinacije modernim uređajima, ordinacija 2007. godine prerasta u Polikliniku za ginekologiju, porodništvo i onkologiju. Kroz razgovor s dr. Ivom Marffy, specijalistom ginekologije i porodništva, otkrivamo koje se sve usluge nude u sklopu Poliklinike, kako se pripremiti za pojedine preglede, koji se sve uređaji koriste u svakodnevnom radu te ostale korisne informacije.

Izvor fotografije: Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i onkologiju dr. Laušin

Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i onkologiju dr. Laušin smještena je u Ulici Kardinala Alojzija Stepinca 57, u Osijeku, gdje se, od samog osnutka pa sve do danas, uz suvremenu medicinsku opremu i stalnu edukaciju, održava visoku razinu pružanja zdravstvenih usluga.

Za početak, možete li pobliže opisati polikliniku: koje uređaje koristite u radu te koliko članova djeluje u sklopu Vašeg stručnog tima?

Naš tim sastoji se od dva liječnika specijalista ginekologije i porodništva: dr. Mirjane Laušin, koja je Polikliniku Laušin i osnovala, i mene (dr. Iva Marffy) te od jedne medicinske sestre Kristine Došen. Donedavno je kod nas radila i medicinska sestra Anica Ivandić koja je Kristinu mijenjala za vrijeme porodiljnog dopusta. Dr. Laušin je, u svibnju 2019. godine, otišla u mirovinu, no i dalje je zaposlena kao liječnik iz mirovine, a tada sam polikliniku i većinski rad preuzela ja.

Možete li nam reći nešto više o sebi? Gdje ste stjecali iskustvo prije rada u Poliklinici Laušin?

Završila sam Medicinski fakultet na Sveučilištu u Zagrebu te specijalizaciju ginekologije i porodništva u Kliničkoj bolnici Sveti Duh. Položila sam specijalistički ispit 2011. godine i do 2012. godine ostala raditi na Klinici za ginekologiju i porodništvo na Svetom Duhu.

Izvor fotografije: dr. Iva Marffy

Od 2013. do 2018. godine radila sam kao ginekolog u Švicarskoj u kantonu Bern i tamo skupila još dodatnih iskustava koja su mi svakako od pomoći i u današnjem radu. Od prosinca 2018. sam se priključila majci i Poliklinici Laušin.

Koje sve usluge pružate svojim pacijenticama i možete li reći kada bi djevojke trebale obaviti prvi ginekološki pregled?

Pružamo usluge ginekoloških pregleda, savjetovanja vezanih uz regulaciju ciklusa, kontracepciju, probleme s inkontinencijom ili klimakteričkih tegoba. Bavimo se utrazvučnom dijagnostikom, praćenjem trudnoće, radimo manje kirurške zahvate, savjetovanja i liječenja čestih problema poput neurednih ciklusa, osnove obrade i jednostavnijih postupaka u liječenju neplodnosti te neurednih papa nalaza.

Djevojke bi trebale obaviti ginekološki pregled ako imaju bilo kakvih tegoba vezanih uz ciklus ili ginekološko zdravlje, a, ako je zdravstveno sve u redu, bilo bi dobro barem obaviti savjetovanje, po potrebi i pregled, prije stupanja u prvi spolni odnos.

Kako izgleda prvi ginekološki pregled, u kojem dijelu menstrualnog ciklusa bi se trebao obavljati te kako se pravilno pripremiti za pregled?

Ginekološki pregled se idealno radi u prvoj polovici ciklusa, kada završi menstruacijsko krvarenje, a prije ovulacije, negdje oko 10. dana ciklusa. PAPA test se ne može uzeti ako pacijentica krvari, a ultrazvučni pregled u drugoj fazi ciklusa katkada može detektirati ciste koje zahtijevaju ponovnu provjeru ultrazvukom u prvoj fazi ciklusa.

Izvor fotografije: Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i onkologiju dr. Laušin

Naravno, ne može se uvijek idealno pogoditi, pogotovo ako se pregled radi zbog nekakvih tegoba, onda nije važno u kojoj se fazi ciklusa radi. Ne treba nikakvih posebnih priprema, većinom se pregledi rade nakon pražnjenja mokraćnog mjehura, za neke je pak potreban pun mjehur, ali to se pacijenticama napomene kod naručivanja.

Što je kolposkopija i kada je pacijentice trebaju obaviti? Kako se pripremiti za kolposkopiju?

Kolposkopija je pregled grlića maternice pod povećanjem te nanošenjem različitih preparata koji daju bolji uvid u moguće postojanje promjena na grliću maternice ili rodnici/vanjskim ginekološkim organima. Kolposkopiju rade pacijentice s neurednim papa nalazima, ona zajedno s papa nalazom (i eventualno još nekakvim pretragama poput HPV genotipizacije) daje veću sigurnost u dijagnozu, potrebno liječenje ili praćenje.

Možete li nam reći koje su prednosti, a koji nedostaci kontracepcijskih pilula te kada se one izdaju pacijenticama? Koje još metode kontracepcije postoje?

Ovo je široko pitanje i baš zbog toga odvajamo posebne termine pacijenticama koje su zainteresirane za kontracepciju. Postoje hormonske i nehormonske te prirodne metode kontracepcije. Razlikuju se po načinu djelovanja, prednostima, nedostacima, sigurnosti kontracepcije. Vrlo je važno prije prepisivanja biti dobro upućen u zdravstveno stanje, lijekove, bolesti, stanje u obitelji, sve su to stavke koje mogu utjecati na izbor kontracepcije.

Izvor fotografije: dr. Iva Marffy

Jednako važno je uzeti obzir želje i preferencije pacijentice. Danas postoji mnogo različitih metoda te se za svakoga može naći nešto što bi odgovaralo toj osobi. Ne postoji jedan najnoviji idealni kontraceptiv koji bi se većini preporučio ili prepisivao, već svaki proizlazi iz informiranja, razgovora i zajedničke odluke.
Kontracepcija se najčešće prepisuje kao metoda sprječavanja začeća, ali nekada je i terapija za bolesti i stanja u ginekologiji (kao npr. kod policističnih jajnika ili endometrioze).

Prije prepisivanja važno je da pacijentice znaju koje sve metode imaju na raspolaganju, da su upoznate s prednostima ili rizicima pojedinih metoda, s načinom djelovanja, uzimanja, mogućim nuspojavama i sličnom.

Za što se koristi mini anomaly scan? Možete li objasniti kakav je to točno pregled, kako se izvodi i kako se pripremiti za pregled?

Mini anomaly scan je ultrazvučni pregled koji se radi između 11. i 14. tjedna trudnoće. Tradicionalno je podrazumijevao mjerenje veličine ploda te nuhalnog nabora, ali razvijem tehnologije i znanja, sve je više detalja koji se pregledavaju na tom pregledu. Neke dijagnoze koje smo postavljali na anomaly scan-u s 20 tjedana sada možemo uočiti i ranije na ovom pregledu. Važno je naglasiti da je s uvođenjem neinvazivnih metoda probira na kromosomske ili genetske poremećaje (kod nas najpopularniji testovi Nifty, Panorama, Harmony) došlo kod dijela ljudi do krive percepcije da oni zamjenjuju ovaj rani ultrazvučni pregled, što nikako ne stoji.

Ultrazvučni pregled (mini anomaly scan) daje nam uvid u punu širu sliku od onoga što ti testovi testiraju te ga ne treba propustiti.

Otprilike 4 posto djece rađa se s nekakvim nedostatkom, neinvazivni testovi otkrivaju oko 8-10 posto od tih uzroka. Dio ostalih ćemo uočiti praćenjem trudnoće, drugim testiranjima, ultrazvučnim pregledima, a dio još uvijek ostaje u zoni kada nismo u mogućnosti prepoznati poremećaje. Za pregled nije potrebna nikakva priprema, ponekad se sve može provjeriti abdominalnim ultrazvukom preko trbuha, ponekad ga kombiniramo i s vaginalnim ultrazvukom.

Izvor fotografije: Poliklinika za ginekologiju, porodništvo i onkologiju dr. Laušin

Puno Vam hvala na vremenu izdvojenom za odgovaranje na pitanja! Želite li možda, za kraj, nešto savjetovati našim čitateljicama?

Moj savjet bio bi misliti na sebe i svoje zdravlje, ne ostaviti to za sutra ili sljedeći mjesec, radilo se o nekakvom problemu ili o preventivnom pregledu. Velik dio problema je rješiv, samo se treba odlučiti javiti. Savjet bio također bio naći si za ginekologa osobu od povjerenja s kojom se može razgovarati o svemu. Ne postoje tabu teme i niti jedna žena ne bi trebala patiti ili imati narušenu kvalitetu života misleći da su njezini problemi normalni, u skladu s godinama, ili da to tako mora biti.

Savjetujem mladim ženama da na vrijeme počnu voditi brigu o svom ginekološkom zdravlju i da tako nastave kroz čitav život.

 

Sviđa Vam se način rada ovog doktora?

Pogledajte instituciju u kojoj radi

Podijeli:


Halo doktore © 2018 sva prava pridržana
PRETRAŽI HALO-DOKTORE
Mjesto:
Slobodna pretraga:
Djelatnost: